Iz javnih poduzeća će zbog restrukturiranja do sredine iduće godine otići oko 10.000 ljudi. Najviše će otpuštati Hrvatske željeznice (HŽ), a nakon toga Hrvatske autoceste (HAC), Autocesta Rijeka - Zagreb (ARZ), Croatia Airlines (CA), Hrvatska pošta (HP), ali i ostali. Glavna zadaća novih uprava javnih tvrtki je ubrzani proces restrukturiranja u suradnji sa socijalnim partnerima kako bi dobili konkurentna poduzeća sposobna ostvarivati dobit, a ne gubitke. Pitanje je, međutim, kako Jadrolinija, HŽ Putnički prijevoz ili HP mogu povećati prihode osim povećanjem cijena usluga, što bi se negativno odrazilo na gospodarstvo. Druga je mogućnost smanjenje rashoda otpuštanjem radnika, zbog kojih će ponovno porasti broj nezaposlenih.
Iz javnih poduzeća će zbog restrukturiranja do sredine iduće godine otići oko 10.000 ljudi. Najviše će otpuštati Hrvatske željeznice (HŽ), a nakon toga Hrvatske autoceste (HAC), Autocesta Rijeka - Zagreb (ARZ), Croatia Airlines (CA), Hrvatska pošta (HP), ali i ostali, najavio je ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić na okruglom stolu posvećenom restrukturiranju javnih poduzeća u Zagrebu.
Gubici javnih poduzeća dosegnuli gotovo 800 milijuna kuna
Glavna zadaća novih uprava javnih tvrtki je ubrzani proces restrukturiranja u suradnji sa socijalnim partnerima kako bi dobili konkurentna poduzeća sposobna ostvarivati dobit, a ne gubitke. Pitanje je, međutim, kako Jadrolinija, HŽ Putnički prijevoz ili HP mogu povećati prihode osim povećanjem cijena usluga, što bi se negativno odrazilo na gospodarstvo. Druga je mogućnost smanjenje rashoda otpuštanjem radnika, zbog kojih će ponovno porasti broj nezaposlenih.
Što se tiče mogućnosti povlačenja sredstava iz fondova EU-a, Hajdaš Dončić napomenuo je da se Hrvatskoj najviše nude ulaganja u izgradnju željezničke infrastrukture. HŽ Infrastruktura ima povijesnu priliku da od 1. srpnja dio paneuropskih koridora Xa (Mediteranski koridor) i Vb (Baltik - Jadran) obnovi uz pomoć EU-ovih nepovratnih sredstava do 85 posto vrijednosti investicije. Za željeznički pravac od Rijeke do mađarske granice trenutačno se izrađuje projektna dokumentacija, tako da će do 2016. većina dionica na tom pravcu imati gotove građevinske dozvole, a riječ je o investiciji vrijednoj 2,1 milijardu eura.
Predsjednica Vijeća Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) Olgica Spevec ocijenila je kako Hrvatska mora reformirati sustav potpora jer je dosad njihova struktura bila najgora u Europi - prevladavaju selektivnost i neefikasne sektorske potpore. Upozorila je da su dosad vlasti izbjegavale na vrijeme pokrenuti procese restrukturiranja. Da je restrukturiranje brodogradnje provedeno 2008., država je mogla hrvatskim poreznim obveznicima uštedjeti više od 20 milijardi kuna, istaknula je.